Ako dokáže voda ovplyvniť stav našej pokožky – zvonka aj zvnútra

Voda je pre naše zdravie nesmierne dôležitá, keďže až 60% nášho tela je tvorené vodou. Voda ovplyvňuje stav našej pokožky, vlasov, krvi, orgánov a kostí.

Hydratácia je kľúčom k nášmu zdraviu, ale keď sa jedná o našu pokožku, je dôležité sa zaujímať aj o kvalitu vody, ktorá sa s ňou dostáva do kontaktu. Napríklad, aký vplyv má chlór v bazénoch na kvalitu našej pokožky, prípadne dokáže ju horúca sprcha poškodiť?

Práve v tomto článku by sme Vám radi ponúkli pár užitočných informácií o tom, ako voda dokáže zlepšiť stav Vašej pokožky, ale nie len tým, že ju budete piť.

Voda a pokožka: vonkajšie pôsobenie

Naša pokožka prichádza pravidelne do kontaktu s vodou. Nezávisle od toho, či je to len krátke vystavenie dažďu alebo dlhšie plávanie v bazéne, či 30 minútový kúpeľ, všetky tieto veci vedia ovplyvniť stav našej pokožky.

Tu uvádzame pár príkladov, ako kontakt s vodou môže ovplyvniť stav našej pokožky a aký vplyv to na ňu môže mať:

Vplyv tvrdej vody na pokožku a vlasy

Voda, ktorej sme vystavení v našich domácnostiach alebo mimo nich, môže byť tvrdá alebo mäkká. Na Slovensku je viac ako 70% okresov, ktoré majú tvrdú vodu. Čo znamená tvrdá voda a ako dokáže ovplyvniť našu pokožku?

Tvrdá voda znamená, že sa v nej nachádzajú zvýšené hodnoty minerálov ako vápnik, horčík a občas draslík, mangán. Tvrdá voda vzniká tak, že dažďová voda stekajúca do hĺbky zeme sa obohacuje o rôzne prvky. Či je voda tvrdá nemusíte zistiť pohľadom, alebo ochutnaním, ale prezradia ju vaše zariadenia v domácnosti. Tvrdá voda spôsobuje nahromadenie minerálov, ktoré na vašich zariadeniach, alebo sklených plochách sprchového kúta zanechávajú vodný kameň.

Aký efekt môže tvrdá voda zanechať na vašej pokožke či vlasoch?

Stav vašich vlasov môže byť veľmi ovplyvnený tvrdosťou vody, ktorou si ich umývate. Vlasy umývané v tvrdej vode sa stanú suché, krepovité, oveľa viac náchylné na lámanie a celkovo pôsobia akoby bez života. Zároveň sa vysúša pokožka hlavy, ktorá svrbí a tvoria sa na nej lupiny.

Keď sa sprchujete, alebo kúpete, minerály sa môžu ukladať na vašej pokožke. Tieto minerály spôsobujú, že mydlo sa ťažšie zmýva a to vedie k vysúšaniu pokožky. Ďalším znakom tvrdej vody pôsobiacej na pokožku môžu byť vyrážky, svrbenie, alebo iné kožné problémy. Nakoľko zvyšky umývacích látok sa vplyvom tvrdej vody cez póry dostávajú hlboko do kože a upchávajú ich. A práve to môže byť príčina už spomínaných vyrážok. Preto je dôležité dať si zistiť, či je voda vo vašej domácnosti tvrdá alebo mäkká a podľa toho si prípadne nechať poradiť vhodné zariadenie na úpravu vody.

Horúca voda a vaša pokožka

Možno sa pýtate, dokáže horúca voda poškodiť pokožku? Áno, bez ohľadu na to, ako dlho sa sprchujete alebo kúpete, horúca voda dokáže odstrániť olej a hydratačnú vrstvu z vašej pokožky, čo môže viesť k jej podráždeniu, sčervenaniu, olupovaniu a iným problémom.

Nevravíme, že sa teraz máte umývať v studenej vode. Ale skúste sa horúcou vodou umývať čo najkratšie, alebo použite vlažnú vodu, aby ste predišli zbytočnému vysúšaniu.

Bazény a vplyv chlóru

Hoci plávanie je jeden z najzdravších športov, práve plavci majú často problémy so suchou kožou. Existujú dve hlavné príčiny.

Za prvé, čím dlhší čas v bazéne strávite, tým dlhší čas bude voda pôsobiť na prirodzený ochranný maz vašej pokožky a to môže zapríčiniť jej dehydratáciu.

Za druhé, väčšina verejných bazénov používa chlór na dezinfekciu vody. Vystavovanie pokožky chlóru môže opäť spôsobiť podráždenie a vysušenie. Ak sa po kúpaní v takomto bazéne neosprchujete, riskujete tiež, že vaša pokožka zareaguje na chlór alergicky.

Krátka sprcha teda dokáže chlór z pokožky zmyť a vy tak predídete nežiadúcemu vysúšaniu, či podráždeniu kože.

Voda a pokožka: vnútorné pôsobenie

Vyššie sme spomínali, ako dokáže voda ovplyvniť našu pokožku, keď na ňu pôsobí zvonka.

Teraz si povieme pár poznatkov o tom, ako voda dokáže ovplyvniť našu pokožku zvnútra.

Dehydratácia zapríčiňuje suchú kožu

Ak máte nedostatočný príjem tekutín, vaše telo je dehydrované a to môže viesť k suchej koži.

Kvôli tomu je veľmi dôležité dodržiavať pitný režim a udržovať tak aj pokožku hydratovanú.

Hydratáciu zabezpečujú aj potraviny

Ak sa spomenie slovo hydratácia, väčšina ľudí si spomenie na vodu. Avšak, až 20% denného príjmu vody pochádza z tuhej stravy.

Tu je pár príkladov potravín, ktoré majú vysoký obsah vody

  • Uhorka
  • Vodný melón
  • Celer
  • Karfiol

Ale treba mať na pamäti, že zvyšný denný príjem tekutín, aby telo zostalo hydratované, by mal byť zabezpečený pitnou vodou. Optimálny denný príjem tekutín u dospelého človeka je 30-45ml tekutín na kilogram hmotnosti. A tak napríklad 70kg muž by mal denne prijať približne 2,7 litra tekutín.

Benefity vody na kožu

Vidíte, že voda môže mať pozitívny aj negatívny dopad na stav našej pokožky v závislosti od rôznych faktorov. Keď používate dobre upravenú vodu na udržanie hydratácie, bude mať krásnu hydratovanú pokožku a zdravé vlasy.

Tu je pár tipov, ako na to:

  • Odmerajte tvrdosť vašej vody: Ako sme spomínali, tvrdá voda nielenže môže podráždiť a narušiť vašu pokožku a vlasy, ale zároveň môže poškodiť vaše domáce spotrebiče, čo vedie k vyšším nákladom. Predísť tomu môžete inštaláciou zmäkčovača vody, ktorý je skvelý pomocník na zmäkčenie vody vo vašej domácnosti.
  • Zostaňte hydratovaní: Celkový stav vášho tela je veľmi ovplyvnený príjmom tekutín a teda snažte sa zostať, čo najviac hydratovaní.

Kontaktujte nás, ak potrebujete poradiť ohľadne vhodných zariadení na zmäkčenie vody vo vašej domácnosti, alebo produktov na úpravu pitnej vody.

ZDIEĽAŤ TENTO ČLÁNOK

Podobné príspevky