Dusičnany vo vode

V minulom blogu sme sa venovali problémom vody a jej kontaminantom. Žiadny kontaminant nie je rovnaký a každý z nich ovplyvňuje mestá a regióny inak.

Dusičnany vo vode sú dokonalým príkladom. Dusičnany sú potenciálnym kontaminantom v podzemnej vode, ktorý pochádza z dusíka, rastlinnej živiny prítomnej v anorganických hnojivách a živočíšnom hnoji. Voda z dažďa alebo závlahy steká cez pôdu do podzemnej vody a popri tom zbiera dusičnany. Takže dusičnany v podzemnej vode sú bežnejšie vo vidieckych oblastiach, kde ľudia chovajú domáce zvieratá. Preto ľudia žijúci v takýchto oblastiach by si mali byť vedomí tohto rizika a podľa toho k vode pristupovať.

Dusičnany vo vode sa vyskytujú aj v hustejšie osídlených oblastiach v dôsledku hnojív používaných na trávnikoch, septikoch a iných odpadoch.
Kontaminanty vo vode sa líšia podľa toho, ako zraniteľný je váš miestny vodný zdroj voči kontaminácii. Táto „zraniteľnosť“ vášho vodného zdroja sa mení a je určená tým, koľko dusíka je prítomného nad zemou a v pôde, a ako voda presakuje cez zem do vášho konečného vodného zdroja.

Dusičnany vo vode neodhalíte len tak pohľadom, nakoľko sú bezfarebné, bez chuti a zápachu. Neodstránite ich prevarením vody. Domácnosti, ktoré majú podozrenie na vysoké hodnoty dusičnanov vo vode, by mali investovať do rozboru vody a následne sa obrátiť na odborníkov, ktorí vedia navrhnúť vhodné zariadenie na riešenie tohto problému.

Aká je bezpečná hladina dusičnanov?

Hoci niektoré hladiny dusičnanov vo vode sú normálne a vyskytujú sa prirodzene, problémom sa stáva, keď ľudské aktivity spôsobujú, že normálne hladiny stúpnu nad prijateľné normy.

Podľa slovenskej normy by hladina dusičnanov nemala presiahnuť hodnotu 50 miligramov na liter (mg/l). Avšak u detí, predovšetkým dojčiat je táto hladina stanovená ešte prísnejšie a nemala by presiahnuť 10 mg/l.

Kto je najviac náchylný na vystavenie dusičnanom?

Dojčatá sú možno najzraniteľnejšie, pokiaľ ide o vysoké hladiny dusičnanov. Je to preto, že dusičnany znižujú schopnosť krvi prenášať kyslík – a zatiaľ čo dospelé krvinky sa môžu rýchlo zotaviť, to isté neplatí pre deti. Hladiny dusičnanov nad 10 mg/l môžu spôsobiť nedostatok kyslíka v tele dieťaťa, čo vedie k methemoglobinémii alebo „syndrómu modrého dieťaťa“.

Na dusičnany vo vode by si mali dávať pozor aj ženy, ktoré sú alebo môžu otehotnieť. Tehotenstvo zvyšuje nároky tela na kyslík a príliš veľa dusičnanov môže ovplyvniť schopnosť krvi uspokojiť tieto požiadavky.

Nakoniec existuje niekoľko zdravotných stavov, ktoré môžu spôsobiť, že dospelí sú náchylnejší na problémy s kontamináciou dusičnanmi:

  • Nízka hladina žalúdočnej kyseliny
  • Anémia
  • Srdcovo-cievne ochorenie
  • Pľúcna choroba
  • Niektoré genetické vplyvy

Ako dusičnany odstrániť?

Pokiaľ ide o domácu filtráciu vody, existujú dve hlavné kategórie:

  • systémy v mieste použitia, teda tesne pred batériou/vodovodným kohútikom. Tieto systémy zahŕňajú reverznú osmózu, ktorú možno často vidieť inštalovanú pod kuchynskými a kúpeľňovými drezmi. Reverzná osmóza využíva tlakové a polopriepustné membrány, ktoré dokážu znížiť znečisťujúce látky vo vode, ako sú dusičnany, až o 99 %.
  • centrálny systém, teda zariadenie je inštalované na vstupe vodovodu (väčšinou na prívode pre celý objekt).

Ktorý typ zariadenia je vhodný pre konkrétnu domácnosť vieme posúdiť na základe celkového rozboru vody.

V prípade, že vás blog zaujal a chcete sa o možnostiach odstránenia dusičnanov dozvedieť viac, neváhajte nás kontaktovať.

ZDIEĽAŤ TENTO ČLÁNOK

Podobné príspevky