Kontaminanty vo vode a iné problémy

Na kvalitu vody by ste mali upriamovať vašu pozornosť vždy, no sú situácie, kedy je to ešte dôležitejšie než zvyčajne.

Možno ste sa práve nasťahovali do nového domu a chcete, aby bolo všetko dokonalé. Možno ste si všimli, že vaša voda je zakalená, má čudný zápach alebo chuť. Alebo možno máte navŕtanú studňu a teda je pravdepodobné, že budete musieť riešiť problémy s kvalitou vody.

Napriek tomu, že vodné zásoby na Slovensku sú jedny z najbezpečnejších, ku kontaminácii môže predsa len prísť. To môže viesť k obavám o bezpečnosť a nezávadnosť pitnej vody a k problémom s estetickými faktormi ako je chuť, zápach alebo tvrdosť vody.

Ak porozumiete najbežnejším problémom týkajúcim sa kvality vody, dokážete v prípade potreby odhaliť potenciálnu kontamináciu alebo rozpoznať iné problémy a na základe toho zvoliť správne zariadenie, ktoré tieto kontaminanty pomôže odstrániť a zlepšiť tak kvalitu vašej vody.

Typy vodných kontaminantov

Prítomnosť kontaminantov vo vode závisí od rôznych faktorov, od veku a kvality vášho potrubia v dome, až po zdroj vašej vody (napríklad studničná voda, povrchová voda…). Niektoré kontaminanty môžu mať negatívny vplyv na vaše zdravie, zatiaľ čo iné môžu byť len nepríjemné z estetického hľadiska. Tak či tak, o pôsobenie týchto kontaminantov by ste sa mali zaujímať, hlavne ak chcete mať zabezpečenú pitnú vodu, ktorá je bezpečná pre vás, vašu rodinu, či domáce zvieratá.

V nasledujúcich riadkov si predstavíme najčastejšie kontaminanty, s ktorými sa môžete stretnúť v pitnej vode a je žiadúce ich z nej odstrániť:

Rozpustné pevné látky

Hoci nejde o typické zdravotné ohrozenie, vysoký level rozpustných pevných látok, tzv. TDS (Total dissolved solids), môže negatívne ovplyvniť kvalitu vody. Do tejto kategórie zahŕňame veľké množstvo látok ako sú minerály, soli, kovy a iné organické zlúčeniny, z ktorých najčastejšími sú:

  • Vápnik
  • Horčík
  • Sírany
  • Sodík
  • Chloridy

Hoci je zdroj týchto zvýšených hladín rozpustených pevných látok prírodný – ako sú minerálne pramene, ložiská soli a prenikanie morskej vody – možno sa vám nebude páčiť horká, slaná alebo kovová chuť, ktorú z takejto vody cítite. Navyše vysoká úroveň celkových rozpustených pevných látok môže korodovať vodovodné armatúry a skrátiť životnosť spotrebičov využívajúcich takúto vodu.

Chlór

Chlór sa na úpravu vody používa od začiatku 20. storočia. Je to užitočný nástroj na odstránenie nebezpečných baktérií, ktoré môžu vyvolať ochorenia prenášané vodou ako je cholera, brušný týfus a hepatitída.

Dobrou správou je, že chlórová voda je vo všeobecnosti bezpečná na pitie. Príliš veľa chlóru sa však môže začať javiť ako nežiaduca kontaminácia, keď vo vašej pitnej vode vytvára zápach podobný bielidlu a nepríjemnú pachuť.

Železo

Hrdzavé škvrny na riade, bielizni, toaletách, umývadlách alebo sprchách sú jedným z najbežnejších znakov kontaminácie železa vo vašich zásobách vody.

Vaša voda sa môže zdať číra, pretože železo je po rozpustení bezfarebné. Voda so železom sa však pri pôsobení vzduchu zakalí, niekedy dokonca vytvorí červenohnedú látku. Táto oxidovaná alebo železitá forma železa sa vo vode nerozpustí.

Aj železo môže dodať vode z vodovodu kovovú chuť. Rovnako ako iné minerály, aj železo môže poškodiť spotrebiče využívajúce vodu, ako je práčka, umývačka riadu a zavlažovací systém, atď.

Ďalšie bežné problémy s vodou

Nízke alebo vysoké pH vody

Odporúčané pH pre verejné vodné systémy sa nachádza medzi 6,5 a 8,5. Ideálna vhodná voda na pitie by mala mať pH hodnotu okolo 7, t. j. voda s neutrálnou pH hodnotou. Keďže sa však pH považuje za sekundárny kontaminant pitnej vody (väčší problém je hľadiska estetiky, ako je chuť a vôňa, nie vplyv na zdravie), distribučné spoločnosti ho nemusia merať.

Voda s nízkym pH môže pôsobiť korozívne, čo môže potenciálne rozpustiť kov vo vašom domovom potrubí. Ak sú vaše potrubia vyrobené z medi a máte kyslú vodu, môžete vidieť modrozelené škvrny na umývadlách a odpadoch. Voda môže byť tiež sfarbená do červena alebo modrozelena a môže mať kovovú chuť.

Vysoké pH alebo vysoká zásaditosť má tiež svoje negatívne dôsledky. Voda s hodnotou pH nad 8,5 môže spôsobiť problémy, ako je horká chuť, usadeniny vo vašom potrubí a znížená účinnosť spotrebičov využívajúcich vodu.

Tvrdá voda

Tvrdosť vody je miera množstva rozpusteného vápnika a horčíka vo vode. Aj keď sú aj vysoké hladiny týchto minerálov v pitnej vode vo všeobecnosti bezpečné, môžu vo vašej domácnosti spôsobiť značné problémy. Napríklad tvrdá voda zapríčiňuje:

  • Koróziu potrubia a vodovodných armatúr
  • Zníženie životnosti spotrebičov využívajúcich vodu
  • Zakalenie alebo škvrny na riade
  • Vedie k suchej pokožke a vlasom
  • Zníženie účinnosti mydla a čistiacich prostriedkov

Nájdite to správne riešenie vody pre váš domov

Nájdenie správneho systému na úpravu vody je vynikajúci spôsob, ako prevziať kontrolu nad kvalitou vody vo vašej domácnosti. Správne zvolené zariadenie vám môže pomôcť vyriešiť všetky druhy problémov s kontamináciou vody od tvrdosti vody cez nepríjemnú chuť a zápach až po potenciálne nebezpečné problémy.

Kontaktujte Culligan a my vám navrhneme zariadenie, ktoré upraví vašu vodu a zbaví ju všetkých nežiadúcich kontaminantov.

ZDIEĽAŤ TENTO ČLÁNOK

Podobné príspevky